„Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces” – tak mawiał Henry Ford. W myśl tych słów w Wolinie w dniach 02-09 lipca 2022 r. odbył się projekt wymiany młodzieży polsko-ukraińskiej „Morze, nasze morze”. Został on dofinansowany z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Organizatorem projektu była Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie. Wzięła w nim udział młodzież z Ukrainy, ze szkoły w Łanowcach oraz młodzież ze szkół podstawowych w gminie Wolin. Wspólne działania rozpoczęły się od zajęć integracyjnych, przedstawienia siebie oraz miejsc, z których pochodzili uczestnicy. Głównym tematem wymiany było morze, ponieważ i Polska i Ukraina są krajami położonymi nad morzem. Przez cały projekt młodzież przygotowywała wspólny występ przeplatany twórczością marynistyczną poprzez uczestnictwo w warsztatach muzycznych i muzyczno-teatralnych. Oprócz zajęć związanych z występem młodzież uczestniczyła w warsztatach o morzu. Z historią morza i poezją marynistyczną zapoznała się w czasie warsztatów literacko-historycznych. Podczas zajęć plastycznych, w grupach międzynarodowych, pod okiem instruktora wykonali mapy Morza Bałtyckiego i Czarnego, pejzaże morskie oraz upominki morskie. Na działania projektowe udaliśmy się także do Szczecina, miasta z portem morskim. Tam udaliśmy się do Muzeum Narodowego, w którym znajdują się artefakty związane z morską historią miasta. Pracownicy naukowi muzeum przygotowali dla nas warsztaty związane z morską historią Szczecina. Po zajęciach w muzeum udaliśmy się na spacer po Szczecinie szlakiem marynistycznym. Przewodnikiem była dla nas Ludmiła Kopycińska, przez lata związana ze szczecińskim portem. Naszą wędrówkę zakończyliśmy na Cmentarzu Centralnym przy pomniku poświęconym tym, którzy nie wrócili z morza. W Szczecinie udaliśmy się także na spotkanie z Zachodniopomorskim Kuratorem Oświaty. Przy gmachu kuratorium słowa pozdrowienia skierował wicekurator Jerzy Sołtysiak. Młodzież przedstawiła namiastkę tego, co przygotowywała na występ kończący projekt. Kolejne działania projektowe odbyły się na wyspie Wolin. W Lubiniu młodzież uczestniczyła w spotkaniu z rybakiem, który przybliżył trudną, ale również niebezpieczną pracę na morzu. W Świnoujściu, przy latarni, odbyły się warsztaty przybliżające potrzebę pracy latarni morskiej, a w Podziemnym Mieście młodzież zapoznała się z obroną wybrzeża. Na Białej Górze, nad Bałtykiem, w Stacji Monitoringu Środowiska Przyrodniczego UAM, odbyły się warsztaty meteorologiczne i ekologiczne. Podczas projektu nie zabrakło również zajęć sportowych i integracyjnych, m.in. gra miejska, gry zespołowe, a każdego dnia na wolińskich Błoniach odbywało się spotkanie z miejscową społecznością. Na zakończenie projektu odbyła się Gala Finałowa z koncertem twórczości marynistycznej. Uczniowie przedstawili przygotowany podczas warsztatów program słowno-muzyczny. Odbył się on w Kolegiacie pw. Św. Mikołaja w Wolinie. Na występ przybyła społeczność lokalna oraz zaproszeni goście: Henryk Kołodziej, Konsul Honorowy Ukrainy, Jarosław Mikołajczyk, zastępca Burmistrza Wolina, dyrektorzy szkół i placówek kultury, ks.  Rusłan Marciszak, proboszcz parafii greckokatolickiej św. Jozafata Kuncewicza w Stargardzie oraz ks. kan. Leszek Konieczny, proboszcz wolińskiej parafii. Poza przygotowanym wspólnie programem marynistycznym młodzież ukraińska wraz z opiekunami przygotowała program artystyczny dedykowany walczącej Ukrainie. Po występach były łzy wzruszeń i radości oraz słowa podziękowań i życzeń.

Serdecznie dziękujemy Polsko-Ukraińskiej Radzie Wymiany Młodzieży, Ministerstwu Edukacji i Nauki oraz Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji za to, że dzięki nim była możliwość realizacji wolińskiego projektu.

Ks. Marcin Miczkuła

 

.