Pierwszy dzień „Warsztatów z klimatem” za nami! Pełni energii odkrywaliśmy zadziwiające sekrety wody, jej znaczenie dla człowieka i środowiska. Poznaliśmy jej budowę oraz właściwości chemiczne oraz fizyczne. Niezwykłym doświadczeniem okazała się samodzielna budowa filtra do wody, który oczyścił wcześniej przygotowane błoto. O tym w jaki sposób drzewa pobierają wodę z ziemi dowiedzieliśmy się wykonując eksperyment z użyciem w pierwszej kolejności ręczników papierowych, a potem liści kapusty pekińskiej, które zabarwiły się obrazując pracę kapilarów. Następnie udaliśmy się na wycieczkę wokół biblioteki sprawdzając, które nawierzchnie umożliwiają przedostawanie się wody w głąb ziemi. Mnóstwo pracy, ale też jakie efekty! Spotykamy się jutro, tym razem ze szpadlami w dłoni będziemy badać glebę wolińskich pól i łąk.

Drugi dzień „Warsztatów z klimatem”. Wszystko kręciło się wokół przyziemnego tematu – gleby. Warsztaty rozpoczęliśmy długim spacerem z łopatkami. Zobaczyliśmy, co kryje się pod ziemią, poznaliśmy poszczególne warstwy gleby i małe stworzonka, które zazwyczaj ukrywają się przed naszym wzrokiem. Używając konewki sprawdziliśmy również, jak ważna jest roślinność która zabezpiecza glebę przed erozyjną działalnością wody. Zebraliśmy próbki gleby z okolicznych łąk i pól uprawnych, a po powrocie do biblioteki zbadaliśmy jej jakość pod względem ilości próchnicy, odczynu pH i spoistości. Temat bardzo poważny, jednak dzieci zakończyły dzień zadowolone. W każdym razie my jesteśmy z nich bardzo dumni. Do zobaczenia we czwartek!

Dzień trzeci. Tematem przewodnim był świat zwierząt. Skupiliśmy się na zwierzętach, których zazwyczaj boimy się albo w najlepszym wypadku nie zauważamy, ale są niezwykle ważne dla całego ekosystemu: obserwowaliśmy owady. Dzień rozpoczęliśmy przygotowaniem hotelu dla tych malutkich stworzeń. Następnie nasza Drużyna Pomarańczowych Plecaków zabrała atlasy zwierząt i wyruszyła na spacer, podczas którego odwiedziliśmy Srebrne Wzgórze i szukaliśmy odpowiedzi na pytanie „ile oczu ma pająk”. W drodze powrotnej zebraliśmy śmieci pozostawione przez innych spacerowiczów. Wykorzystaliśmy je później podczas tworzenia prac plastycznych w formie kolażu, które były pretekstem do rozmowy na temat tego, jak te śmieci mogą szkodzić poszczególnym zwierzętom. Dzień zakończyła gra chodnikowa w zapylaczy i pożeraczy szkodników.
Jutro zagłębimy się w świat roślin. Do zobaczenia!
 
Czwarty dzień  „Warsztatów z klimatem”. Tematem przewodnim był świat roślin. Rozpoczęliśmy od skonstruowania stworów z użyciem rodzimych warzyw, owoców i kwiatów oraz z wykałaczek. Fantazji dzieciom nie zabrakło – powstały zarówno kotki i myszki jak i niezidentyfikowane ludziki rozmaitych kształtów. Następnie przystąpiliśmy do pracy nad bombami kwietnymi lepionymi z gliny, ziemi kwiatowej oraz nasion roślin kwitnących. Z tego powodu żadne z dzieci nie wróciło dziś do domu czyste. Dzień zakończyliśmy poszukiwaniem różnych gatunków z atlasu roślin. To były ostatnie zajęcia, które odbyły się stacjonarnie. W poniedziałek czeka nas wyjazd do Barzkowickiego Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Zbierajcie siły!