Archidiecezjalne Dni Młodych realizowane pod hasłem “Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1, 39), będą częścią obchodów XXXVII Światowego Dnia Młodzieży w Lizbonie, przeżywanego w wymiarze diecezjalnym. Spotykamy się w Wolinie w dniach 8-10 czerwca 2023 r.

 

8 czerwca 2023 r. (czwartek) – przygotowania duchowe i organizacyjne
Przyjazd wolontariuszy, muzyków, organizatorów i gości z Niemiec
12:00 – Msza Święta i procesja Bożego Ciała – kościół pw. św. Mikołaja Bp
14.30-18.00 – Przygotowania organizacyjne, czas przygotowywania recepcji - Biblioteka
19.30 – Kolacja dla wolontariuszy, muzyków, organizatorów i gości z zagranicy – Plac przed Biblioteką

 

9 czerwca 2023 r. (piątek)

8.00-10.00 – Przyjazd grup i recepcja – Biblioteka Publiczna Gminy Wolin
10.00-12.00 – taneczno-muzyczna integracja uczestników – Norbert Śliwa z zespołem – Scena Główna na Błoniach
12.00 – Msza Święta oraz uroczyste rozpoczęcie Dni Młodych Wolin 2023
– przywitanie uczestników przez Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgę̨, P. Wojewodę̨ Zbigniewa Boguckiego, P. Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, P. Zachodniopomorską Kurator Oświaty Katarzynę Koszewską, P. Burmistrz Ewę̨ Grzybowską oraz Ks. Dziekana Leszka Koniecznego - kościół pw. św. Mikołaja Bp
14.00 – obiad – Plac przed Biblioteką
14.45 – Koronka do Miłosierdzia Bożego – Scena Główna na Błoniach
15.00 – Warsztaty tematyczne (28 różnych spotkań́)* – rozpoczęcie przy Scenie Głównej na Błoniach (w tym czasie spotkanie dla opiekunów grup w kawiarence ADM)
17.15 – Plenerowa strefa chillout’u, pokazy VR i Iskry Niepodległej, Skauci Europy, fotobudka** – Plac przed Biblioteką
18.15 – Koncert zespołu Siewcy Lednicy – Scena Główna na Błoniach
19.30 – Kolacja – Plac przed Biblioteką
20.00 – Procesja eucharystyczna oraz muzyczne uwielbienie i czas pojednania – Norbert Śliwa z zespołem i ks. Sebastian Stawierej TChr – kościół pw. św. Mikołaja Bp

 

10 czerwca 2023 r. (sobota)

8.30 – Śniadanie – Plac przed Biblioteką
9.00 – Poranne spotkanie modlitewne - kościół pw. św. Mikołaja Bp
9.30 – Konferencja/świadectwo i spotkanie z gościem – ks. Sebastian Stawierej TChr – Scena Główna na Błoniach
10.30 – Spektakl teatralny – Scena Główna na Błoniach
12.00 – Msza Święta pod przewodnictwem ks. Bp. Henryka Wejmana - kościół pw. św. Mikołaja Bp
13.30 – Obiad – Plac przed Biblioteką
14.00 – Przegląd Kultury Chrześcijańskiej*** oraz rozgrywki sportowe i strefa chillout ‘u – Scena Główna na Błoniach
16.30 – Koncert ks. Macieja Czaczyka (laureat drugiej edycji programu Must Be the Music) – Scena Główna na Błoniach
17.30 – Kolacja – Plac przed Biblioteką
18.00 – Muzyczne uwielbienie i czas spotkania – Norbert Śliwa z zespołem – kościół pw. św. Mikołaja Bp – zakończenie Dni Młodych Wolin 2023

 

******************************************************************************************************************************************************************************

* Warsztaty tematyczne tj.: baristyczne, biżuteria i breloki, Centrum Słowian i Wikingów - warsztaty na wyspie, eko ozdoby z odzysku, eko-świece, ekologiczne, ewangelizacyjne, filcowanie, fotograficzne, graffiti, gry logiczno-matematyczne, Instytut Pamięci Narodowej - warsztaty z IPN, kreatywne, kulinarne, liturgiczne, makrama, malarskie – plener, muzyczne ze scholą ADM, praca z masą solną i gliną, Straż Graniczna, Straż Pożarna, szydełkowania, taneczne, tworzenie kartek okolicznościowych, wianki i stroiki dekoracyjne, zapaśnicze, żeglarstwo regatowe.

** Strefa chillout`u - w dniach 9 i 10 czerwca na placu przed budynkiem Biblioteki będzie dostępna strefa chillout`u dla młodych, w której będą mogli usiąść na leżakach, kocach, poduszkach i poczytać książkę lub posłuchać muzyki, a takżę wziąć udział w ciekawych zajęciach integracyjnych (bańki mydlane, balony itp.) oraz zrobić sobie zdjęcia w fotobudce 360. W strefie spotkacie także Skautów Europy, z którymi będziecie mogli zagrać w gry, zabawy integracyjne i wziąć udział w ich radosnych pląsach.

W budynku Biblioteki uczestnicy ADM będą mogli odwiedzić salę, w której będą udostępnione okulary VR, dzięki którym przeniosą się w wirtualną rzeczywistość. Pokazy dla osób powyżej 12 roku życia. Będzie także możliwość odwiedzenia mobilnego widowiska edukacyjnego "Iskry Niepodległej". Naczepa ekspozycyjna będzie dostępna bezpłatnie w dniach: 9 czerwca (w godz.10.00-18.00) i 10 czerwca (w godz. 10.00-16.00). Pokazy będą się odbywały co 30 min.

Iskry Niepodległej - to wybitne postaci Polek i Polaków XIX, XX i XXI wieku, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Bohaterowie z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu dziś wpływają na nasze życie. Dla każdego rozdziału opowieści przygotowano charakterystyczny design graficzny i skomponowano oryginalną muzykę, a razem tworzą one spójny spektakl. Narratorem prowadzącym odbiorców drogą polskich dokonań jest wykreowany cyfrowy byt. Podczas tworzenia spektaklu wykorzystano także nowoczesne narzędzia, jak mobilny ekran transparentny czy obrazy wykreowane przez sztuczną inteligencję.

*** Przegląd Kultury Chrześcijańskiej - strefa kulturalna, rozrywkowa, rekreacyjna i sportowa:
– seans filmu komediowego pt. "Jak Bóg da" – kościół św. Mikołaja Bp;
– pokazy VR - Biblioteka;
– mobilne widowisko edukacyjne "Iskry Niepodległej" - Plac przed Biblioteką;
– szlakiem historycznym po Wolinie i okolicach – zwiedzanie miasta z przewodnikiem;
– centrum Słowian i Wikingów "Wolin-Jomsborg-Wineta" - zwiedzanie z przewodnikiem;
– projekt Genesis – wystawa i punkt informacyjno-promocyjny Fundacji Małych Stópek;
– stoiska powołaniowo-ewangelizacyjne – spotkania ze zgromadzeniami i wspólnotami;
– rozgrywki sportowo-rekreacyjne: piłka nożna – mecz towarzyski i zajęcia na orliku: koszykówka, siatkówka, ping-pong;
– gry, zabawy i radosne pląsy ze Skautami Europy - Plac przed Biblioteką;
– strefa chillout`u** - plac przed Biblioteką.