STOPKA DO WYNIKOW

Przez trzy dni Wolin rozbrzmiewał dźwiękami muzyki, śmiechu i rozmów. Wszystko za sprawą Polsko – Niemieckiego Ottonowego Spotkania Młodych, które odbywało się od 30 maja do 1 czerwca. Wzięli w nim udział młodzi ciałem i duchem polsko i niemieckojęzyczni mieszkańcy terenów pogranicza.

Bawiliśmy się na placu przed biblioteką, gdzie na scenie wystąpiła Pani Paulina Serokos oraz zespoły Yellow Times z Berlina i Specyficzni z Goleniowa grający covery znanych i lubianych przebojów. Zespół Kawuś Music Project ze Stargardu zaprosił nas na muzyczną podróż w świat jazzu a Magda Anioł, wokalistka o niepowtarzalnej barwie i skali głosu zagrała wraz z zespołem utwory w stylu gospel. Na miłośników muzyki poważnej czekaliśmy w wolińskiej kolegiacie. Organowo - skrzypcowy recital zagrali tam Dorota i Tomasz Witkowscy.

Polsko – Niemieckie Ottonowe Spotkanie Młodych to nie tylko muzyka. W piątkowe popołudnie odbył się spektakl Teatru Anny Gielarowskiej zatytułowany „Chrzest Pomorzan” i opowiadający o Ottonie z Bambergu, Niemcu, który wiele lat spędził w Polsce na dworze Bolesława Krzywoustego. Postać Apostoła Pomorza zainspirowała również grupę dzieci i młodzieży ze Specjalistyczno - Opiekuńczej Placówki Wsparcia Dziennego „Św. Rodzina”, które wystąpiły na scenie w przygotowanym przez siebie spektaklu.

Czy zaprezentowany przez aktorów przebieg wydarzeń związanych z Ottonem były zgodny z prawdą można się było przekonać zapoznając się z wystawą ukazującą najważniejsze fakty związane z misją, podążając za przewodnikiem ulicami Wolina czy zwiedzając Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie, gdzie rekonstruktorzy opowiadali o realiach życia w XII-wiecznym mieście.

Udział we wszystkich wydarzeniach był bezpłatny a na uczestników czekał poczęstunek.

Projekt Polsko – Niemieckie Ottonowe Spotkanie Młodych sfinansowany został z Funduszu Małych Projektów Interreg VI A – Kultura i zrównoważona turystyka.
Beneficjent projektu: Biblioteka Publiczna Gminy Wolin
Partnerzy projektu: Gmina Wolin, Miasto Prenzlau (Niemcy)