„Poloneza czas zacząć. – Podkomorzy rusza
I z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza,
I wąsa podkręcając, podał rękę Zosi,
I skłoniwszy się grzecznie, w pierwszą parę prosi.
Za Podkomorzym szereg w pary się gromadzi;
Dano hasło, zaczęto taniec – on prowadzi”

(Adam Mickiewicz Pan Tadeusz – frag. Księgi XII)

 

 

Wolin pobił rekord Polski w tańczeniu poloneza.

Narodowe Święto Trzeciego Maja upamiętnia uchwalenie Konstytucji 3 Maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Wolinie świętowaliśmy w tym roku w wyjątkowy sposób. Podczas zorganizowanego przez nas Pikniku Patriotycznego na Błoniach nad Dziwną podjęliśmy próbę pobicia rekordu Polski w kategorii: Najwięcej osób tańczących poloneza jednocześnie. Wiele godzin przygotowań, rozmów, ustaleń i pracy przyniosło efekt.

3 maja 2022 roku ustanowiliśmy nowy rekord Polski. 530 par przez ponad 7 minut tańczyło poloneza na wolińskich błoniach przy muzyce Wojciecha Kilara do choreografii ułożonej przez Panią Annę Zjawińską właścicielkę Szkoły Tańca Jantar Wolin-Międzyzdroje. Mieszkańcy miasta i gminy Wolin, goście, turyści. Wszyscy uśmiechnięci, dumni i wzruszeni. 1060 osób tanecznym krokiem w rytmie ¾ , wszyscy razem wytańczyliśmy REKORD POLSKI.

Bardzo dziękujemy Pani Burmistrz Wolina Ewie Grzybowskiej za wsparcie nas w realizacji tego „szalonego pomysłu”, Dziękujemy Panu Wicewojewodzie Zachodniopomorskiemu Mateuszowi Wagemannowi wraz z małżonką oraz Panu Staroście kamieńskiemu Józefowi Malcowi za udział w naszej uroczystości i wspólny taniec.

Dziękujemy dyrektorom, nauczycielom, uczniom i rodzicom wszystkich szkół i przedszkola. Wszystkim którzy wsparli nas w organizacji całego wydarzenia BARDZO DZIĘKUJEMY.

Całe to przedsięwzięcie możliwe było dzięki dofinansowaniu z Fundacji PZU.

 

certyfikat