19 kwietnia 1943 r. w getcie warszawskim wybuchło powstanie – był to największy zbrojny zryw Żydów i Żydówek podczas II wojny światowej, a zarazem pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie. Upamiętniając te wydarzenia i podtrzymując żywą pamięć o uczestnikach i uczestniczkach powstania – już po raz jedenasty – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. W tym roku wyjątkową, bo przypadającą 80 lat od wybuchu powstania.


Biblioteka Publiczna Gminy Wolin włączyła się w tegoroczną akcję. Do współpracy zaprosiliśmy uczniów PSP Troszyn oraz Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie, którzy wykonali papierowe żonkile. Serdecznie dziękujemy Pani Alicji Grochowczak za pomoc.


Odwiedzając bibliotekę możecie dziś zabrać ze sobą jeden z kwiatów wykonanych przez dzieci.
Zaprosiliśmy również Was, drodzy Czytelnicy do udziału w warsztatach, podczas których wykonaliście żonkile za pomocą różnorodnych technik.
Dzisiaj odwiedzili nas uczniowie z Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie, z którymi obejrzeliśmy przejmujący film „Będę pisać” opowiadający historię młodych mieszkańców getta.
A dlaczego żonkile? Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.

.